Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Kostelce v Kostelci
Kostelce
v Kostelci

S čím Vám můžeme pomoci?

rozšířené vyhledávání

Kostelec u Jičína

Kostelec u Jičína

Kostelec u Jičína

Kostelec u Jičína

Kostelecse nachází v okrese Jičín a je nejmenší samostatná obec z 24 Kostelců v Čechách a nejmenší samostatná obec královéhradeckého kraje. Žije v ní 38 obyvatel.

Historie

Její vznik se všude datuje do roku 1320, což je první zmínka o kostelu, ale již předtím je zmínka z roku 1318 o Bohuslavu z Kostelce. Ves je pravděpodobně ještě starší, poněvadž existuje záznam 1306, kde je zmiňován vladycký rod na tvrzi v Kostelci. I údaje o kostelu nejsou tak jednoznačné, poněvadž podle posledního průzkumu kostela, který dělal pan Ing. Petr Macek, PhD. v roce 2007, ukazují některé detaily na bočním středověkém portálu možnost datování již někdy do poloviny 13. století. Historie obce je tedy velmi stará a je stále třeba doplňovat jakékoliv získané, třeba jen zlomkovité údaje, což bychom uvítali i od čtenářů techto stránek. K historii a její bohatosti se tedy budeme průběžně vracet.
Kulturních památek máme na tak malou obec několik. V prvé řadě zmiňovaný kostel, který je snad jednou z nejstarších sakrálních památek na Jičínsku. Roku 1610 dostala naše hospoda výsadu, takže tu stála zřejmě také již předtím. Sice vyhořela, možná i vícekrát, ale základy a sklepy jsou původní. Starobylá je i zvonice, která byla původně o patro vyšší a stála zhruba v místě, kde stojí staletá lípa pod kostelem. Bývala osazena 4 zvony. O datu vzniku kapličky za vsí nevímě, ale je to další památka, která čeká na opravu. Křížek poblíž transformátoru je ze sedmileté války s datem 1756. Socha Panny Marie na návsi je někdy z poloviny 18. století.

 

nahoru
mapa