S čím Vám můžeme pomoci?
S čím Vám můžeme pomoci?
Za všechny, kteří se přišli s Honzou rozloučit, se loučil Richard Bergmann.
Vážená zarmoucená rodino, vážení smuteční hosté, kosteláci, kostelané, kostelečáci kostelčané. Sešli jsme se zde, abychom se naposledy rozloučili s panem Janem Nejedlem. S Jendou, jak mu říkali jeho nejbližší a také s panem prezidentem. Ano prezidentem všech Kostelců v České republice a jednoho dokonce i na Slovensku.
Honzova kniha života se začala psát v soukromém pražském sanatoriu dne 18. května 1948, kdy se do hudebně založené rodiny Václava a Jaroslavy Nejedlových narodil malý Jeník. Rodiče mu zakrátko nadělili i bratříčka Václava a sestřičku Marušku. Tatínek v žertu rád říkával, že má doma celou Prodanou nevěstu, přičemž za kecala označoval rád sebe. Umělecké geny v sobě nikdy nepotlačoval a hrou na klávesy si krátil volné chvíle a zpříjemňoval společná sezení v kruhu svých známých a kamarádů. Inspirací mu mohla být i nejslavnější česká Libuše paní Marie Podvalová, která byla u Nejedlů častým hostem.
Čas ubíhal a z malého Jeníka se stal gymnazista Honza, který si dodělal zeměměřičskou nástavbu. Půl roku strávil v zahraničí. Žil u svého strýce, filmového režiséra Františka Čápa v Portoroži v bývalé Jugoslávii, dnešním Slovinsku. Zde získal lásku k filmům pro pamětníky a s řadou herců díky strýci udržoval i přátelské vztahy. Po návratu zpět do rodné vlasti začal pracovat v podniku ČSAD Praha Florenc. Nejprve jako referent jízdních řádů a o tři roky později jako řidič linkového autobusu. Toto povolání dělal celých 38 let a najezdil přes jeden a půl milionů km bez nehody. Cestování měl odjakživa v krvi. Už jeho dědeček ho vedl k lásce k vlakům a k cestování. A právě dědeček mu prozradil rébus ke slovu KOSTELEC. KOS jako zpěvný pták, TELE jako mládě od krávy a C jako římská stovka.
Možná dědečkův rébus, nebo náhoda, kdž Honza zaskočil za kolegu, který jezdil víkendovou linku Praha Náchod, tomu chtěly že se Honza dozvěděl o dalším z Kostelců. Tehdy si v Náchodě při povinné tříhodinové přestávce pročítal vyvěšené jízdní řády a na lince Náchod Trutnov objevil město Červený Kostelec. A tak vznikla myšlenka navštívit všechny Kostelce. Jeho putování začalo v Kostelci u Křížů v roce 1974 a skončilo na konci srpna 1975 ve slovenském Kostolci. Tehdy začal vznikat jeho soukromý archiv věnovaný všemu, co mělo nějakou souvislost s Kostelci.
Porevoluční doba dala Honzovi nový impuls v podobě myšlenky zrealizovat setkání Kostelců. S tou mu tenkrát pomohl Ing. Jiří Kahoun z Kostelce nad Černými lesy, kde v červnu 1992 odstartovala nepřetržitá série každoročních setkávání Kostelců pokaždé v jiném Kostelci.
Nezměrná píle a aktivita při propagaci setkávání Kostelců přivedla Honzu Nejedla až k čestné funkci prezidenta Kostelců, která mu byla udělena v roce 2003 v Kostelci nad Labem.
Letošní 31 setkání Kostelců bylo pro našeho pana prezidenta Kostelců v ČR posledním. Od teď už na nás bude dohlížet z nebeské výšky a smát se našim pošetilostem (a hlídat nás, jestli to děláme dobře) My všichni Kostelečáci víme, že tam nahoře na to dohlížení nebude sám. Že tam bude mít dobré pomocníky v podobě Jiřího Kahouna, Karla Cejnara a Čendy Hubky, kteří byli taky nadšenými Kostelečáky.
Nám nezbývá, než tuto krásnou myšlenku držet dál a nedat zapomenout na skladby, kterými nás těšil. Ať už to byla Kostelecká polka, nebo nezapomenutelný hit „madono má“.
Jeníku, Honzo, Náš Prezidente všech Kostelců díky za vše
Čest tvojí památce